Menü
Bağış Sepetiniz

Zekat Bağışı

Zekat Bağışı
0,00₺

Mevcut Seçenekler:

Sözlük anlamı olarak bereket, övgü, arıtma ve çoğalma olarak ifade edilen zekat İslam’ın 5 şartından bir tanesidir. Önemli bir ibadet olan ve sosyal yapının güçlenmesini sağlayan zekat, insanlar arasındaki empati duygusunun ve anlayışında gelişmesine katkı sağlamaktadır. Zekat bağışı, Allah için ve toplum yararına yapılan bir ibadet olarak ifade edilmektedir. Bu noktada dini bir vecibe olması nedeni ile de sadakadan ayrılmaktadır.

Zekat, bireylerin mal varlıklarının belirli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine vermesidir. Bu nedenle herhangi bir birikimi ve mal varlığı olmayan bireyler zekat vermek ile yükümlü değildir. Zekat, yoksulluk çeken bireylerin halinden almak ve o kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra varlıklı bireylerinde mal hırsından kurtulmasına vesile olmaktadır.

Zekat Kimlere Verilir?

Kimlere verilebileceği Kur’an-ı Kerim’de açık bir şekilde belirtilmiştir. Fakir, miskin, verilecek para ya da mülkü toplamak ile yükümlü olan memurlar, kalpleri İslamiyet’e ısındırılmak istenen bireyler, esaret ve borçtan kurtulacak olan kişiler ve Allah yolunda cihat edenler zekat alabilen kişilerdir. yardım edemeyecek belirli kişilerde bulunmaktadır. Söz konusu kişiler şu şekildedir:

·         Anne, baba, büyükanne ve büyükbabaya

·         Çocuklar, torunlar ve torunların çocuklarına,

·         Eşe

·         Müslüman olmayan bireylere

·         Zenginlere

·         Asli ihtiyaçlarının dışında nisap miktarı kadar mala sahip olan bireylere

·         Babası zengin olan ve henüz ergenliğe girmemiş olan çocuklara

Zekat Nasıl Verilir?

Genel olarak bireyler yakın çevrelerindeki ihtiyaç sahiplerine vermektedir. Ancak günümüzde dünyanın birçok yerinde yakınlarımızdaki kişilerden çok daha fazla ihtiyaç sahibi olan insanlar vardır. Açlık, susuzluk ve yoksulluk ile sınanan bu kişilere bir yardım eli uzatarak zekatınızı ve gelirinizi onlar ile paylaşabilirsiniz. 

Günümüzde çeşitli hayır kurumları ve vakıflar aracılığı ile dünyanın çeşitli yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak ve onlara yardım edebilmek mümkün hale gelmiştir. Bu noktada ihtiyaç sahiplerine bir el olabilmek ve onların yanında olabilmek için vakfımız aracılığı ile zekatınızı onlara verebilirsiniz. Bize vereceğiniz vekalet ile zekatınızın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Faaliyetlerimiz ile ilgili daha detaylı bir şekilde bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zekat Vermenin Faydaları?

İslam'ın şartlarından biridir, İslamiyet içerisinde oldukça önemli bir husustur. Faydaları tabii bu kısa yazı ile ifade edilemeyecek kadar çok ve faziletlidir. Bütün Müslümanlar için uygun şartları sağladığı takdirde yerine getirmesi mühim olan bir görevdir.

Hem veren için hem de alan için toplum içerisinde birlik beraberlik duygusunun pekiştirilmesini de sağlamaktadır. Zekat vermek kaçınılmadan şartları sağlayan herkesin yapması gerekir, zekatın faydalarından her Müslüman birey yararlanmak ister.

Zekat ayrıca kişilerin ve toplumun hırslarına yenik düşmesini ve zengin ile fakir arasında ki mal varlığının bölüştürülmesini sağlamaktadır. Bu şekilde toplum içerisindeki maddi imkan ayrılıklarının sorununu ortadan kaldırmaktadır.

 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Etiketler: Zekat Bağışı