Makale

Vekalet Yolu ile Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban Bayramı, Müslümanların 2 bayramından bir tanesidir. Her yıl farklı zamanlara denk gelen kurban bayramının en temel amacı yardımlaşmak ve ihtiyacı olan insanların da et tüketebilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Allah ile yakınlaşmaya vesile olan Kurban Bayramı, Allah’ın rızasına erişmek için yapılan ibadetleri de kapsamaktadır. İbadet amacı ile belirli şartları taşıyan hayvanın usulüne uygun bir şekilde kesilmeni ifade etmektedir. Günümüzde kurban kesiminde vekalet konusu da bireylerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. 

Bireyler bulundukları şehirlerin dışında ya da ülke dışında farklı bir yerde kurban kestirmek istediklerinde vekalet aracılığı ile kurban kestirip kestiremeyeceklerini merak etmektedir. Peki, vekalet ile kurban kesimi mümkün müdür? Şimdi gelin, tüm detayları inceleyelim. 

Vekalet ile Kurban Kesilir mi?

Bireyler kurbanlarını bizzat kesebilecekleri gibi vekalet aracılığı ile başkasına kurban kestirebilmektedir. Kurban, zekat ve hac gibi mali bir ibadettir. mal ile gerçekleştirilen ibadetlerde vekalet söz konusu olabilmektedir. Peygamber Efendimiz  (S.A.V.) bu konu ile ilgili ‘develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.

Kurban kestirecek olan kişi vekaleti yazılı ya da sözlü bir şekilde verebilmektedir. Faks, telefon, internet ve diğer iletişim araçlarını kullanarak vekalet verilmesi mümkündür. Vekil tayin eden bireylerin kurum ya da kişiden almış olduğu vekaleti kesinlikle yerine getirmesi gerekmektedir. Kurbanda en önemli husus kişilerin niyetinin Allah’ın emrini yerine getirmek olmasıdır. Bu noktada vekalet eden kişinin adına kurban kesilebilmektedir. 

Vakıflar Aracılığı ile Kurban Kesimi

Yurt içinde başka bir ilde veya yurt dışında herhangi bir ülkede başkası aracılığı ile kurban kesilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra kesilecek kurbanın ülkeye göre çok ya da az olması da sevap durumunu etkilememektedir. Ancak bireylerin bulunduğu yerde ihtiyaç sahipleri varsa kurbanı burada kesmesi daha uygundur. 

Siz de vakfımız aracılığı vekalet yolu ile kurban kestirebilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir