Makale

Su Kuyusu Nasıl Açılır? Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere su, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için en önemli kaynaktır. İnsanların ve diğer canlıların yaşamını sürdürmesini sağlamasının yanı sıra besin, ağaçlandırma, enerji üretimi ve hayvancılık gibi çeşitli konularda da temel ihtiyaç olarak karşımıza su çıkmaktadır. Bu noktada dünyanın çeşitli yerlerinde su konusunda ülkeler vardır. Afrika’da söz konusu ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Afrika’nın büyük bir yardıma ihtiyaç duyduğundan bahsedebiliriz. Bu konuda duyarlılık gösteren pek çok kişi var yardım vakfı bulunmaktadır. Peki, yardım vakıfları su kuyusunu nasıl açıyor? Su kuyusu açma maliyetleri nasıldır? Şimdi gelin, tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Kullanım suyu, sulama suyu ve temiz su olarak farklı amaçlar ile kullanılan su kuyusu açma işleminin adı sondaj su kuyusu açma işlemi olarak bilinmektedir. Gerçekleştirilen sondaj işleminden sonra derinliklere göre su kuyuları meydana getirilmektedir. 

Sondajdan sonra bölgede sudan yararlanabilmek için iki çeşit kuyu açılabilmektedir. Bunlar keson yani yüzeysel kuyular ve artezyen yani derin kuyulardır. Keson kuyular genel olarak suyun 5 ile 50 metre derinlikten çıkarıldığı kuyulardır. Derinliği nedeni ile kısa ömürlüdür ve yüzey kirinin suya karışma ihtimali oldukça fazladır. Bunun yanı sıra suya erişim de daha zordur. 

Artezyen kuyular 50 ile 500 metre derinliğinden su çıkarılan kuyulardır. Çok daha sağlıklı ve hijyeniktir. Üstelik kaynağı çok daha büyüktür. Çıkartılan suyun 15 ile 15 yıl boyunca kullanımı sağlanmaktadır. 

Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır?

Su kuyusu bağışları genel olarak aracı vakıflar tarafından gerçekleştirilmektedir. Afrika ve Asya’da bulunan insanların günlük su ihtiyacının karşılanabilmesi, tarım alanlarında meydana gelen kuraklıkların giderilmesi ve meydana gelen verimsizliğin önüne geçilmesi su kuyularının en temel amacıdır. Bu noktada bağış yaparak su kuyusu için siz de destek olabilirsiniz. Vakfımız tarafından sürdürülen su kuyusu açma hizmetlerinden sizin de payınız olsun istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Tüm hedeflerimizi hep birlikte en iyi şekilde gerçekleştirebiliriz. İnsanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak adına hep birlikte hareket etmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir